Folkeuniversitetet holder lukket onsdag d. 7/6
Kurv
0
Filosofi og idéhistorie

HILLERØD - Sokrates, den uvidende filosof

Ved cand.mag. Gorm Tortzen

Sokrates er en velkendt person i filosofiens lange historie. Alle kender navnet og turistindustrien i Grækenland tjener store penge på at sælge T-shirts med "citater" af ham. Men hvem er han egentlig, og hvorfor er han så vigtig, selvom han levede for 2.400 år siden? Foredraget vil gå til kilderne og tegne et billede af filosoffen, der sagde, at han intet vidste, og de ret forskellige billeder af ham, som bl.a. hans elev Platon og eftertiden har overleveret til os.

Chr. Gorm Tortzen er lektor em. og var redaktør af den sidste samlede oversættelse af Platons Samlede Værker (2009-2015), hvortil han leverede en række oversættelser af Platons dialoger med Sokrates som hovedperson.

HILLERØD - Sokrates, den uvidende filosof
Sokrates sidder og grubler foran Athens Universitet. Bag ham står Apollon, intellektets og musikkens gud, med sin lyre

Holdinfo

Hold: 8833

Startdato: mandag d. 6. november 2023

Slutdato: mandag d. 6. november 2023

Tidspunkt: Kl. 12:30 - 14:15

Varighed: 1 mandag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
mandag d. 6. november 2023 Kl. 12:30 - 14:15

Sted: Café Slotsbio, Frederiksværksgade 11C, 3400 Hillerød Lokale: Biografsalen

Tilmelding åbner 12/6 kl. 10

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.