Ved lektor, ph.d. Jesper Nielsen, KU
Vi drager på en rejse gennem de mesoamerikanske indianske kulturers religiøse forestillingsverdener med fokus på de myter, der fortæller om verdens skabelse, opretholdelse og undergang - og gudernes og menneskets rolle i en evig vekslen mellem liv, død og genskabelse.
Med afsæt i de præcolumbianske civilisationer - olmekerne, mayaerne og aztekerne - og deres rige billedverden og hieroglyfiske tekster, forsøger vi at forstå, hvorledes man forestillede sig verdens skabelse og indretning og menneskets placering heri.
Centralt i mesoamerikansk mytologi og rituel praksis er også den såkaldte ’hellige geografi’, hvor ikke mindst huler, bjerge, søer og bestemte træer blev betragtet som levende aktører, guddommelige kræfter og portaler til andre dele af kosmos. Som vi skal se, spiller en række af disse naturhelligdomme fortsat en rolle blandt indfødte grupper i Mexico og Guatemala.
1. Mesoamerikas religiøse verden og vores kilder til at forstå den
2. Verdens skabelse og ødelæggelse – igen og igen
3. Den hellige geografi og dens genskabelse i de mesoamerikanske bysamfund
4. I regngudens fodspor: På feltarbejde i Mexicos bjerge

Holdinfo
Hold: 1039
Startdato: mandag d. 5. januar 2026
Slutdato: mandag d. 26. januar 2026
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 4 mandage
Alle undervisningsgange
mandag d. 5. januar 2026 Kl. 18:15 - 20:00
mandag d. 12. januar 2026 Kl. 18:15 - 20:00
mandag d. 19. januar 2026 Kl. 18:15 - 20:00
mandag d. 26. januar 2026 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: Københavns Folkeuniversitet, Læderstræde 34, 2., 1201 Kbh. K Lokale: Auditoriet (2. sal)
Tilmelding fra 2/6 kl. 10Se mere