Ved ph.d. Nikoline Sauer og arkæolog, ph.d. Katrine Balsgaard Juul, Museum Horsens
Når vi fortæller Danmarks arkæologihistorie, ender heltene ofte med at være mænd. Men skjult i kulissen stod kvinder, der indsamlede, udgravede, tegnede og formidlede, uden at få æren. Denne søndag følger vi de tidlige kvindelige pionerer, der var med til at gøre arkæologi til en akademisk disciplin.
Vi møder blandt andre danselærerinden Augusta Zangenberg, der indsamlede tusindvis af genstande og stod bag store udgravningsprojekter, men som siden gled ud af historien sammen med mange andre kvindelige amatørarkæologer. Vi ser også på kunstnere, herunder Anne Marie Carl Nielsen og Helvig Kinch, og på deres bemalede gipsafstøbninger og tegninger af antikke genstande, der var afgørende for den arkæologiske forskning.
Undervejs spørger vi: Hvorfor gik der helt til 1921 før en kvinde fik en grad i arkæologi? Hvilke adgangsveje og normer afgør, hvem der kan blive en ’rigtig’ arkæolog? Og hvordan udfordrer kønsarkæologien i dag de gamle, stereotype tolkninger af fund og mennesker?
Program
12.15-14.00: Forelæsning inkl. kort pause
14.00-14.30: Pause
14.30-16.15: Forelæsning inkl. kort pause
Holdinfo
Hold: 1023
Startdato: søndag d. 22. november 2026
Slutdato: søndag d. 22. november 2026
Tidspunkt: Kl. 12:15 - 16:15
Varighed: 1 søndag
Alle undervisningsgange
søndag d. 22. november 2026 Kl. 12:15 - 16:15
Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Festsalen, 1. sal (indgang via gården)
Pris: Kr. 360,-
Se mere