Ved lektor, ph.d. Carsten Jacob Humlebæk, CBS
Den 20. november 2025 er det 50 år siden Spaniens mangeårige diktator Francisco Franco døde. Men hvordan har det splittede land han regerede med hård hånd udviklet sig som demokrati gennem et halvt århundrede?
Over fire forelæsninger studerer vi de konflikter og spændinger, som har præget det spanske samfund i de seneste årtier fra kampen om den traumatiske fortid til de regionale spændinger og selvforståelser. Vi ser også på den økonomiske udvikling, både de strukturelle problemer og de muligheder, som globaliseringen byder Spanien, og på den aktuelle politiske situation i forhold til polarisering og spørgsmålet om politisk kultur.
1. Intro: Kampen om historien og forholdet til den traumatiske fortid
2. Kollektive og politiske identiteter: Regionale spændinger og statsopbygning i et splittet land
3. Økonomisk udvikling: Strukturelle problemer, globalisering og nye muligheder
4. Den aktuelle politiske situation: Den første koalitionsregering, den yderste højrefløj og en splittet politisk kultur
Holdinfo
Hold: 1014
Startdato: lørdag d. 7. februar 2026
Slutdato: søndag d. 8. februar 2026
Tidspunkt: Kl. 12:15 - 16:00
Varighed: lør-søn
Alle undervisningsgange
lørdag d. 7. februar 2026 Kl. 12:15 - 16:00
søndag d. 8. februar 2026 Kl. 12:15 - 16:00
Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Gymnastiksalen, st. (indg via porten til gården)
Pris: Kr. 560,-
Se mere