Kurv
0
Litteratur og sprog

Født i Ukraine. Fem store forfattere

Ved ph.d.-stipendiat Jesper Nyeng og cand.phil. Birgitte Hesselaa

Forløbet præsenterer hovedværker af fem store forfattere i krydsfeltet mellem Ukraine og Rusland. Nikolaj Gogol, Isaak Babel, Anna Akhmatova, Mikhail Bulgakov og Andrej Kurkov hører til russisk litteraturkanon, men har deres ophav i Ukraine. Vi læser værkerne i deres egen ret, men inddrager også den kamp om den fælles kulturarv, som er blevet aktualiseret og skærpet af Ruslands invasion af Ukraine.

Spændvidden er stor hos de fem forfattere, både historisk, geografisk og kunstnerisk. Hos modernisten Isaak Babel følger vi den røde rytterarmé i den polsk-sovjetiske krig 1919-1920, mens den verdensberømte lyriker Anna Akhmatovas Requiem giver stemme til Stalintidens lidelser.

Med Gogols Petersborgfortællinger er vi i tsartidens Skt. Petersborg, skildret i en særegen blanding af hyperrealisme og fantastik, mens det nyeste af værkerne, Andrej Kurkovs Døden og en pingvin udspiller sig i mafiaens postsovjetiske Kyiv.

Undervejs tegnes linjen fra Gogols sære petersborgverdener over Bulgakovs brug af magiske elementer i Mesteren og Margarita frem til Kurkovs varme, men falske naivitet, som dækker over en livsfarlig undergrund.

Program
1. Introduktion + Isaak Babel, Rytterarmeen (JN)
2. Nikolai Gogol, Petersborgfortællinger (BH) 
3. Anna Akhmatova, Udvalgte digte 1910-1965 og Requiem (JN)
4. Mikhail Bulkakov, Mesteren og Margarita (JN)
5. Andrej Kurkov, Døden og en pingvin (BH)

 

Født i Ukraine. Fem store forfattere

Holdinfo

Hold: 1706

Startdato: mandag d. 11. september 2023

Slutdato: mandag d. 9. oktober 2023

Tidspunkt: Kl. 12:15 - 14:00

Varighed: 5 mandage

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
mandag d. 11. september 2023 Kl. 12:15 - 14:00
2. undervisningsgang
mandag d. 18. september 2023 Kl. 12:15 - 14:00
3. undervisningsgang
mandag d. 25. september 2023 Kl. 12:15 - 14:00
4. undervisningsgang
mandag d. 2. oktober 2023 Kl. 12:15 - 14:00
5. undervisningsgang
mandag d. 9. oktober 2023 Kl. 12:15 - 14:00

Sted: Folkeuniversitetet, Gammel Strand St. (Metro), Læderstræde 34, 2., 1201 Kbh. K Lokale: Auditoriet

Pris: Kr. 650,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6
Birgitte Hesselaa

Læs mere om
Birgitte Hesselaa

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.