Kurv
0
Samfund

FREDERIKSSUND - Energilagring uden fossile brændstoffer

Ved professor Søren Linderoth

Den grønne omstilling kræver fornybar energi som sol og vind til erstatning for de fossile brændsler, og det skaber flere udfordringer.

Kul, olie og naturgas har flere store fordele, herunder at de er et nemt energilager, som vi kan brænde af, når vi har brug for det.

Vind og sol leverer til gengæld energi, når vinden blæser, og når solen skinner – men ikke i takt med, at vi har brug for den. Vi har derfor en opgave i at lagre energien fra vind og sol, så vi til enhver tid har den nødvendige og tilstrækkelige energi.

Derfor er energilagring på forskellig måde afgørende.

Forelæsningen vil gennemgå forskellige energilagringsformer og deres betydning, især batterier, P2X (Power-to-X) og termisk energilagring.

FREDERIKSSUND - Energilagring uden fossile brændstoffer

Holdinfo

Hold: 8816

Startdato: tirsdag d. 21. marts 2023

Slutdato: tirsdag d. 21. marts 2023

Tidspunkt: Kl. 19:30 - 21:15

Varighed: 1 tirsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
tirsdag d. 21. marts 2023 Kl. 19:30 - 21:15

Sted: Kulturhuset Elværket, Ved Kirken 6, 3600 Frederikssund Lokale: Salen

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.