Folkeuniversitetet holder lukket onsdag d. 7/6
Kurv
0

Jan Eastwood Mouritzen

Se, hvilke hold Jan Eastwood Mouritzen underviser på her

Baggrund
Jeg er uddannet cand.mag. i dansk og filmvidenskab. Jeg er adjunkt ved Nordsjællands Grundskole og Gymnasium i Hørsholm, hvor jeg har undervist i mediefag siden 2005. Jeg har tidligere været ekstern lektor ved Institut for Film og Medievidenskab (aktuelt: Medier, Erkendelse og Formidling) på Københavns Universitet og har skrevet filmkritik til websitet Scope.dk.

Hvor længe har du undervist på Folkeuniversitetet?
Jeg har undervist på Filmvidenskabslinjen på Folkeuniversitetet siden 1998. Sammenlagt har jeg vel afholdt 50 filmkurser, bl.a. om Hitchcock, Welles, Truffaut, Melville, Godard, Chabrol, Rohmer, Louis Malle, Renoir, Fellini, Antonioni, Rossellini, Chaplin, Kubrick, John Huston, Clint Eastwood, Westernfilm, Film Noir, Coen-brødrene, Roman Polanski, Pedro Almodovar, Spielberg, David Lean, James Stewart, Catherine Deneuve, Marilyn Monroe, Sean Connery, James Mason, Jeanne Moreau, Deborah Kerr, Michael Caine, Sidney Lumet, Kirk Douglas, Agatha Christie-filmatiseringer m.fl.

Hvad er det bedste ved at undervise på Folkeuniversitetet?
Det bedste ved at undervise på Folkeuniversitetet er at få muligheden for at formidle filmvidenskabens områder (æstetik og historie), som fortsat er de kunstretninger der interesserer mig mest, til en videbegærlig og engageret deltagerkreds.

Hvem er dine kursister typisk? 
Mine kursister er typisk seniorer i aldersgruppen 55-75 år. De fleste har indgående kendskab til filmmediet og deltager aktivt med kvalificerede spørgsmål og kommentarer til det stof, der bliver gennemgået. 

Hvis du selv skulle gå til noget på Folkeuniversitetet, hvad skulle det så være?
Det er meget svært at vælge blandt det mangfoldige udbud af FU-kurser, men jeg kunne godt forestille mig at følge et kursus indenfor fagområderne psykologi eller litteraturvidenskab. Indenfor mit eget fagområde, filmvidenskab, ville jeg absolut vælge et kursus af Annette Wernblad, som er en af de dygtigste til at formidle film og kultur i Danmark. 


Citater fra kursister:

- "Jeg har I mange år fulgt Jan Mouritzens kurser. Han er meget vidende, glimrende formidler, humoristisk og altid top forberedt. Han er meget lydhør og behagelig at være sammen med."

- "En meget levende og yderst velkvalificeret underviser med et højt fagligt niveau." 

- "Jan er altid meget velforberedt, hvilket sammen med hans store viden om film gør undervisningen interessant og levende." 

Jan Eastwood Mouritzen

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.