Sekretariatet har åbent for telefonisk og personlig henvendelse mandag og onsdag kl. 12-15
Kurv
0
Film, musik og teater

Forelæsning og forestilling: Fruen fra havet på Husets Teater

Ved cand.mag. Birgitte Dam og instruktør Liv Helm

Inden vi ser Henrik Ibsens skuespil Fruen fra havet på Husets Teater, vil vi dykke ned i tekstens dybe psykologiske konflikter og mytiske billedsprog. Ellida lever i en sammenbragt familie, men hun føler sig fremmedgjort og trækker sig væk. Mødet med en erotisk lidenskab fra fortiden tvinger hende til at konfrontere sine inderste længsler og valg.

Klassikeren fra 1888 er både et samfundskritisk og eksistentielt drama om kønsroller og længsler og om konsekvenserne, både for os selv og vore nærmeste, af de valg, vi træffer.

Instruktør Liv Helms version af Fruen fra havet zoomer ind på Ellida og hendes hemmeligheder – og på den sammenbragte families udfordringer og muligheder.

Prisen inkluderer billet til forestillingen og et glas vin.

Program
17.00-18.45: Forelæsning ved Birgitte Dam
18.45-20.00: Pause
20.00: Forestillingen Fruen fra havet efterfulgt af aftertalk med instruktør Liv Helm

Forelæsning og forestilling: **Fruen fra havet** på Husets Teater
Foto: Emilia Therese

Holdinfo

Hold: 1620

Startdato: onsdag d. 24. september 2025

Slutdato: onsdag d. 24. september 2025

Tidspunkt: Kl. 17:00 - 22:00

Varighed: 1 onsdag, 17.00-18.45 forelæsning, 18.45-20.00 pause, 20.00 forestilling ca. 21.30-22.00 aftertalk

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 24. september 2025 Kl. 17:00 - 22:00

Sted: Husets Teater,Halmtorvet 9, 1700 Kbh. V Halmtorvet 9, 1700 Kbh. V Lokale:

Tilmelding fra 2/6 kl. 10

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.