- Forside >
- Program >
- Filosofi og idéhistorie >
- 8809
FREDERIKSSUND - At få verden i tale igen Hartmut Rosa om resonans
Ved BA Claus Christoffersen
Mennesket vil gerne beherske verden og sig selv, men har fået stadig større problemer med at finde meningen med det hele. En verden, der beherskes, kan ikke længere sige os noget. Den bliver stum. Samtidig skabes accelerationssamfundet, hvor alting skal gå hurtigere, og vi føler afmagt, der interessant nok optræder midt i forsøget på at beherske alting.
Men alle kender oplevelsen af forbundethed med fx naturen: Når stjernehimlen lyser over os, gribes vi af forundring og beundring. En tur i skoven kan fjerne følelsen af fremmedhed. I en tid, hvor vi fornemmer, at den verden, vi har kendt, er ved af forvitre, bliver vi klar over det.
Den tyske sociolog Hartmut Rosa giver med begrebet ’resonans’ et bud på, hvordan menneske og verden atter kan forsones, og vi igen kan få verden til at sige os noget.
Holdinfo
Hold: 8809
Startdato: mandag d. 2. november 2026
Slutdato: mandag d. 2. november 2026
Tidspunkt: Kl. 19:30 - 21:30
Varighed: 1 mandag
Alle undervisningsgange
mandag d. 2. november 2026 Kl. 19:30 - 21:30
Sted: Kulturhuset Elværket, Ved Kirken 6, 3600 Frederikssund Lokale: Salen
Pris: Kr. 100,-