Sekretariatet har åbent for telefonisk og personlig henvendelse mandag og onsdag kl. 12-15
Kurv
0
Filosofi og idéhistorie

Temadag: Hartmut Rosa

Ved BA Claus Christoffersen

Mens mennesket er blevet stadig bedre til at beherske såvel verden som sig selv, har det fået stadigt større problemer med at finde meningen med det hele, og angst, stress og udbrændthed florerer i vidt omfang. Måske skyldes det, at en verden, der beherskes, ikke længere kan sige os noget - den bliver stum.

Den tyske sociolog Hartmut Rosa har med begrebet ’resonans’ skabt et tankevækkende bud på, hvordan menneske og verden atter kan forsones, og vi igen kan få verden til at sige os noget. Og dermed samtidig finde os selv uden bestandigt at kredse om os selv.

Prisen på denne temadag inkluderer frokost i museumscaféen og kaffe i pauserne.

Temadag: Hartmut Rosa

Holdinfo

Hold: 1230

Startdato: onsdag d. 26. november 2025

Slutdato: onsdag d. 26. november 2025

Tidspunkt: Kl. 10:00 - 14:30

Varighed: 1 onsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 26. november 2025 Kl. 10:00 - 14:30

Sted: Øregaard Museum, Ørehøj Alle 2, 2900 Hellerup Lokale: Formidlingslokalet, 1. sal (over cafe)

Tilmelding fra 2/6 kl. 10
Claus Christoffersen

Læs mere om
Claus Christoffersen

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.