Kurv
0
Historie

Det første kys? Hvordan et dansk forskerægtepar rykkede det ældste beskrevne kys 1000 år tilbage i tiden og gik verden rundt

Ved lektor, ph.d. Troels Pank Arbøll, KU og adjunkt og forsker ph.d. Sophie Lund Rasmussen, Naturhistorisk Museum og Oxford Universitet

Har vi ikke altid kysset? I 2023 udgav et dansk forskerægtepar en artikel i det prominente tidsskrift Science, hvor de præsenterede kilder fra det gamle Mesopotamien i kileskrift, dateret tilbage til omkring 2500 før vor tidsregning, der omtalte det romantiske kys. Dette gjorde op med den gængse opfattelse, at den tidligste dokumentation for kysset stammede fra indiske manuskripter fra 1500 f.v.t. Forskningen gik viralt verden over, da den viste sig at vække en særlig interesse i befolkningen ved at stille spørgsmålstegn ved, om vi mennesker ikke altid har kysset.

Det umage par, assyriologen Troels Pank Arbøll og pindsvineforskeren Sophie Lund Rasmussen, fortæller i dette foredrag om den tværfaglige forskning, der ligger bag artiklen, samt om oplevelsen af at blive berømte over natten.

Det første kys?
Foto: Joan Ostenfeldt

Holdinfo

Hold: 1051

Startdato: mandag d. 13. april 2026

Slutdato: mandag d. 13. april 2026

Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00

Varighed: 1 mandag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
mandag d. 13. april 2026 Kl. 18:15 - 20:00

Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Gymnastiksalen, st. (indg via porten til gården)

Pris: Kr. 200,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.