Kurv
0
Kunst, arkitektur og design

Lys og ruiner Impressionisme, krig og Pariserkommunen

Ved museumsinspektør, ph.d. Christine Horwitz Tommerup, Ny Carlsberg Glyptotek

Impressionismen forbindes ofte med flimrende lys, vibrerende penselstrøg, klare farver og en fascination af det moderne storbyliv. Men udover at indvarsle en ny epoke i kunsthistorien skete den første impressionistudstilling i 1874 også i skyggen af en af Frankrigs største nationale katastrofer.

Den Fransk-Preussiske Krig i 1870-71 førte til Napoleons III's fald, belejringen af Paris og et ydmygende militært nederlag. Herefter fulgte Pariserkommunen, der kastede hovedstaden ud i borgerkrig og efterlod byen præget af ødelæggelser. Men hvilken betydning havde krigen egentlig for impressionismen?

Med blik for både de historiske og de kunstneriske aspekter undersøger disse to forelæsninger, hvordan kunstnere som Monet, Degas, Morisot og Pissarro oplevede de dramatiske begivenheder. Nogle kunstnere oplevede belejringen af Paris på nært hold, andre deltog i krigen eller fulgte begivenhederne fra eksil, og forelæsningerne undersøger, om krig, social uro og genopbygning satte spor i deres kunst.

Lys og ruiner
Berthe Morisot: Bondepige, der hænger tøj til tørre, 1881. Olie på lærred, Ny Carlsberg Glyptotek

Holdinfo

Hold: 1840

Startdato: onsdag d. 19. maj 2027

Slutdato: onsdag d. 26. maj 2027

Tidspunkt: Kl. 16:15 - 18:00

Varighed: 2 onsdage

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 19. maj 2027 Kl. 16:15 - 18:00
2. undervisningsgang
onsdag d. 26. maj 2027 Kl. 16:15 - 18:00

Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Festsalen, 1. sal (indgang via gården)

Pris: Kr. 320,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.