Sekretariatet er åbent mandag og onsdag kl. 12-15 for både personlig og telefonisk henvendelse.
Kurv
0
Litteratur og sprog

Når sproget bliver ekstremt

Ved professor, ph.d. Tanya Karoli Christensen, KU

Det danske samfund roses ofte for borgernes høje grad af gensidig tillid, men også herhjemme ser vi tendenser til social polarisering. Det er en proces der fremmes både af stigende usikkerhed i verden og af flere sociale mediers algoritmer. I denne forelæsning skal vi se nærmere på, hvordan især den mere ekstreme polarisering finder udtryk i sproget. Vi kommer ind på konspirationsteorier, hadtale, terrormanifester og på, hvordan humor kan blive brugt som radikaliseringsmiddel.

Tanya Karoli Christensen er professor i dansk sprog med speciale i retslingvistik. Hun bruger sprogvidenskab til at analysere sproget i samfundets skyggesider, i f.eks. trusselsbreve, hadtaler og højreekstreme terrormanifester.

Når sproget bliver ekstremt
Tanya Karoli Christensen. Foto: Lizette Kabré

Holdinfo

Hold: 1737

Startdato: torsdag d. 7. maj 2026

Slutdato: torsdag d. 7. maj 2026

Tidspunkt: Kl. 17:15 - 19:00

Varighed: 1 torsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
torsdag d. 7. maj 2026 Kl. 17:15 - 19:00

Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 45, stuen

Tilmelding åbner 1/12 kl. 10 online

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.