- Forside >
- Program >
- Natur og univers >
- 1540
CERN: Det internationale laboratorium for partikelfysik
Ved lektor, ph.d. Troels C. Petersen, KU
Udforskningen af de fundamentale byggesten og kræfter har altid haft en central plads i menneskets nysgerrighed. Hvad er verden lavet af, og hvordan fungerer den fundamentalt set? Samtidig har jagten på svar udgjort nogle af de største mentale og tekniske udfordringer for vores civilisation.
Den foreløbige kulmination på den jagt er det internationale laboratorium for partikelfysik CERN, hvor partikelacceleratoren Large Hadron Collider udgør hjørnestenen i den fortsatte udforskning af elementarpartiklernes verden.
Kom med, når partikelfysiker Troels C. Petersen fortæller om CERN og det internationale samarbejde. Få historien bag opdagelsen af Higgs-partiklen, og få indblik i, hvordan man rent faktisk laver forskningen på CERN. Hør om det, vi ved, og om det, vi håber på at finde svar på.
Holdinfo
Hold: 1540
Startdato: torsdag d. 13. maj 2027
Slutdato: torsdag d. 13. maj 2027
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 1 torsdag
Alle undervisningsgange
torsdag d. 13. maj 2027 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: CSS, Gammeltoftsgade 15, 1355 Kbh. K Lokale: 35.-1.44 (bygning 35, kælderen)
Pris: Kr. 200,-