- Forside >
- Program >
- Natur og univers >
- 1513
Ekskursion: Stevns Klint - 66 mio. år tilbage i tiden
Ved formidlingsansvarlig Nana Legh-Smith, Stevns Klint Experience
Fiskeleret ved Stevns Klint er det bedste sted i verden at se sporene efter den asteroide, som ramte Jorden for 66 millioner år siden, udryddede dinosaurerne og forandrede livet på Jorden for altid.
Efter en tur gennem udstillingen bevæger vi os ud i landskabet, væk fra de trygge stier og ud i det vilde terræn langs den rå stenstrand – helt ud til fiskeleret.
NB: Turen langs klinten kan være en udfordring og sker på eget ansvar. Husk godt fodtøj.
Ansvarsfraskrivelse af ansvar og deltagervilkår
Deltagelse i den guidede tur langs klinten sker på eget ansvar.
Deltageren er bekendt med, at færdsel i kyst- og klintområder indebærer naturlige risici, herunder, men ikke begrænset til, ujævnt terræn, løse sten, glatte overflader, nedfald fra klinten, kraftig vind samt risiko for fald og personskade.
Deltageren forpligter sig til at:
- Følge guidens anvisninger og sikkerhedsinstruktioner.
- Udvise forsigtighed under hele turen.
- Bære egnet fodtøj og påklædning.
- Omgående informere guiden om forhold, der kan påvirke egen eller andres sikkerhed.
Arrangøren og guiden kan ikke holdes ansvarlige for personskade, tab, tyveri eller beskadigelse af deltagernes ejendele, medmindre dette skyldes grov uagtsomhed eller forsæt fra arrangørens side.
Deltageren erklærer, at vedkommende er fysisk og helbredsmæssigt i stand til at deltage i turen og accepterer de risici, der er forbundet med aktiviteten.
Ved deltagelse i turen accepterer deltageren ovenstående vilkår.
Holdinfo
Hold: 1513
Startdato: lørdag d. 8. maj 2027
Slutdato: lørdag d. 8. maj 2027
Tidspunkt: Kl. 13:15 - 15:00
Varighed: 1 lørdag
Alle undervisningsgange
lørdag d. 8. maj 2027 Kl. 13:15 - 15:00
Sted: Stevns Klint Experience, Boesdalsvej 14, 4673 Rødvig Stevns Lokale:
Pris: Kr. 330,-