Sekretariatet holder påskeferie og har lukket for henvendelser. Vi er tilbage igen tirsdag den 7. april
Kurv
0
Samfund

Den nye elite, populisterne og alle de andre (B)

Ved lektor emeritus Johannes Andersen, Aalborg Universitet

Med udviklingen af den moderne velfærdsstat er en ny elite opstået i Danmark. Den bor primært i storbyerne, har adgang til information, netværk og muligheder for at sætte samfundets dagsordener – og lever ofte i økonomisk og social tryghed. Denne elite er kendetegnet ved fleksibilitet og evnen til at bakke op om tidens nye ideer og føre dem ud i livet.

Men mange borgere oplever at stå tilbage – frustrerede og forpustede. De mest utilfredse søger populistiske alternativer og en længsel efter “de gode gamle dage”. Dermed åbner sig nye og markante modsætninger i det moderne samfund.

Johannes Andersen identificerer dynamikkerne i denne udvikling med afsæt i sine bøger Langt ude. Populistiske medborgere i Danmark (2023) og Fra en anden verden. Den nye elites politiske værdier og perspektiver (2024). Forelæsningen giver et levende indblik i de politiske dramaer, der former Danmark i dag.

Den nye elite, populisterne og alle de andre (B)
Foto: Per Feder

Holdinfo

Hold: 1140

Startdato: onsdag d. 18. marts 2026

Slutdato: onsdag d. 18. marts 2026

Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00

Varighed: 1 onsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 18. marts 2026 Kl. 18:15 - 20:00

Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 42, stuen

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.