Kurv
0
Samfund

God tid - eller hvordan det blev sundt at kede sig

Ved lektor Rasmus Johnsen, CBS

For ikke så længe siden blev kedsomheden betragtet som en døende kulturs sidste krampetrækninger. I dag er den genopdaget som en slags mental superfood: et redskab til kreativitet, ro og indre orden. Men hvordan blev det sundt at kede sig? I dette foredrag spørger vi, hvordan kedsomheden er gået fra at være et krisefænomen til noget, vi aktivt dyrker - og undersøger, hvad dette siger om vores længsel efter et liv med mere ro, nærvær og bedre tid.

God tid - eller hvordan det blev sundt at kede sig

Holdinfo

Hold: 1113

Startdato: mandag d. 5. oktober 2026

Slutdato: mandag d. 5. oktober 2026

Tidspunkt: Kl. 17:15 - 19:00

Varighed: 1 mandag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
mandag d. 5. oktober 2026 Kl. 17:15 - 19:00

Sted: CBS - Frederiksberg St. (Metro), Solbjerg Plads 3, 2000 Frederiksberg Lokale: S12, stuen (CA STUDIEPARTNER & A-KASSE)

Pris: Kr. 200,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.