Kurv
0
Samfund

Når krigen flytter ud i rummet Militære operationer, stormagtsrivalisering og kampen om satellitterne

Ved major og militæranalytiker, MA Jakob Clod Asmund, Forsvarsakademiet

Vi er mere afhængige af rummet end nogensinde før. Satellitter gør det muligt at navigere, kommunikere, overvåge vejret, gennemføre finansielle transaktioner og lede moderne militære operationer. Derfor er de også blevet en stadig vigtigere del af den sikkerhedspolitiske konkurrence mellem stormagterne.

Vi ser nærmere på, hvordan rummet er blevet et militært og strategisk domæne. Hvilken rolle spiller satellitter i moderne krigsførelse? Hvordan kan de forstyrres eller angribes? Hvad betyder udviklingen i USA, Kina og Rusland for Europas sikkerhed? Og hvordan forholder Danmark og NATO sig til en verden, hvor konflikter på Jorden i stigende grad også får en dimension i rummet?

Forelæsningen kræver ingen forhåndsviden om rummet og tager udgangspunkt i konkrete eksempler på, hvordan vores afhængighed af rummet påvirker både militære operationer og det moderne samfund.

Når krigen flytter ud i rummet

Holdinfo

Hold: 1127

Startdato: torsdag d. 29. april 2027

Slutdato: torsdag d. 29. april 2027

Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00

Varighed: 1 torsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
torsdag d. 29. april 2027 Kl. 18:15 - 20:00

Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 43, stuen

Pris: Kr. 200,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.