Kurv
0
Samfund

Temaaften: Rusmidler i Danmark Brug, kultur og konsekvenser

Ved professor, ph.d. Torsten Kolind, AU

De fleste danskere bruger rusmidler, enten til at dæmpe fysiske eller psykiske smerter, som del af sociale og kulturelle praksisser eller for at slappe af og få mere energi. Rusmiddelbrug er samtidig tæt vævet ind i køn, generation og sociale skel, og forbrugsmønstre ændrer sig løbende i takt med skiftende normer, livsformer og tilgængelighed.

Politisk er området præget af stærke holdninger, fx til legalisering, unges alkoholforbrug, medicinsk brug og fremkomsten af nye stoffer. Når brug udvikler sig til problemer, tilbydes behandling, forebyggelse og skadesreducerende indsatser. Samtidig ses en tydelig social ulighed: Det er ofte de mest marginaliserede borgere, der rammes hårdest af konsekvenserne – sundhedsmæssigt, socialt og økonomisk.

Kom med, når vi stiller skarpt på rusmidler i Danmark, giver et overblik over udvikling siden 1960’erne og diskuterer de aktuelle tendenser og centrale dilemmaer i dansk rusmiddelpolitik og praksis.

Temaaften: Rusmidler i Danmark

Holdinfo

Hold: 1119

Startdato: tirsdag d. 13. april 2027

Slutdato: tirsdag d. 13. april 2027

Tidspunkt: Kl. 17:15 - 20:00

Varighed: 1 tirsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
tirsdag d. 13. april 2027 Kl. 17:15 - 20:00

Sted: CBS - Frederiksberg St. (Metro), Solbjerg Plads 3, 2000 Frederiksberg Lokale: S12, stuen (CA STUDIEPARTNER & A-KASSE)

Pris: Kr. 250,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.