Kurv
0
Samfund

USA vågner efter valget

Ved journalist Jesper Olsen, Zetland, forhenværende udenrigsminister Mogens Lykketoft, international commentator, journalist Birgitte Borup, Berlingske og professor Derek Beach, AU

Siden han blev præsident for anden gang, har Donald Trump vendt både verden og USA’s demokrati på hovedet. Og vi er ikke engang halvvejs. Men midtvejsvalget i november kan blive et vendepunkt – ligegyldigt hvem der vinder. En stærk Trump-modstand kan give Demokraterne flertallet i begge Kongressens kamre og føre til en rigsretssag, som potentielt kan sætte en tidlig stopper for Trump 2.0.

Men nogle frygter, at præsidenten gør alvor af de latente trusler om vælgerintimidering og -undertrykkelse og endegyldigt begraver idéen om USA som et frit demokrati.

USA vågner efter valget

Holdinfo

Hold: 1132

Startdato: onsdag d. 4. november 2026

Slutdato: onsdag d. 4. november 2026

Tidspunkt: Kl. 19:00 - 21:00

Varighed: 1 onsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 4. november 2026 Kl. 19:00 - 21:00

Sted: Nordisk Film Biografer Imperial, Ved Vesterport 4, 1612 København V Lokale: Biografsalen

Pris: Kr. 280,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.