- Forside >
- Program >
- Sundhed og psykologi >
- Sundhed >
- 1402
Hyrox og crossfit Hvorfor er det blevet så populært?
Ved professor og seniorforsker, ph.d. Morten Hostrup, Bispebjerg-Frederiksberg Hospital
Fitnessbrancen har de seneste år oplevet en bølge af nye, hypede træningskoncepter. Crossfit, Hyrox, functional fitness og lignende kombinationstræningsformer fylder mere og mere på de sociale medier og i landets fitnesscentre. Koncepterne lyder enkle. Bland styrke, kondition og udholdenhed i høj intensitet og opnå de bedste resultater.
Men hvad er der egentlig af videnskabeligt belæg bag disse træningsformer? Giver de bedre resultater end traditionel styrke- eller konditionstræning – eller er det primært fællesskabet og konkurrenceelementet, der driver populariteten?
I denne forelæsning gennemgås den forskningsmæssige baggrund for kombinationstræning som Crossfit og Hyrox. Hvilke fysiologiske tilpasninger sker der i kroppen, når man træner på denne måde, og hvordan adskiller det sig fra mere traditionelle træningsformer? Er der evidens for, at disse træningstyper giver bedre resultater for sundhed og præstation, eller er de primære gevinster social motivation og fastholdelse? Og hvad med skadesrisikoen – er de høje intensiteter og de mange forskellige øvelser en trussel mod kroppen, eller er frygten overdrevet?
Om underviseren:
Morten Hostrup er blandt de førende forskere inden for menneskelig præstation og fysiologi og optræder jævnligt i medierne, hvor han formidler viden om træning, kosttilskud og præstationsfremmende stoffer. Han er seniorforsker ved Bispebjerg-Frederiksberg Hospital, professor affilieret ved Stockholms Universitet og University of Tasmania, samt gæsteforsker tilknyttet Københavns Universitet.
Holdinfo
Hold: 1402
Startdato: tirsdag d. 16. marts 2027
Slutdato: tirsdag d. 16. marts 2027
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 1 tirsdag
Alle undervisningsgange
tirsdag d. 16. marts 2027 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 42, stuen
Pris: Kr. 200,-