Ved professor, ph.d. Per Thor Straten, Herlev Hospital
Immunsystemet har en fantastisk evne til at bekæmpe infektioner, nemlig bakterier og virus. Men immunsystemet kan også genkende kræftceller og slå dem ihjel. Netop immunsystemets evne til at kende kræftcellen fra den normale celle har man i næsten 100 år forsøgt at anvende i behandlingen af kræft. Især i de seneste 15 år er der sket store gennembrud inden for denne behandlingsform. Det gælder en lang række kræftsygdomme, hvor der tidligere var begrænsede behandlingsmuligheder, og udviklingen af nye behandlinger fortsætter i et rasende tempo.
Til denne forelæsning fortælles om de forskellige immunterapier af kræft, og hvordan de virker. Fra anvendelse af immunstimulerende stoffer over udvikling af molekyler, der aktiverer immunsystemets dræberceller i patienten, til genetisk manipulation af immunsystemets celler, så de bliver effektive kræftcelledræbere.
Vi skal også høre om de udfordringer, der stadig resterer. Hvorfor virker immunterapi ikke altid? Og kan der findes nye måder at ramme kræftcellerne på? I forelæsningen gives også bud på, hvordan for eksempel motion og diæt måske bliver en del af fremtidens immunterapi.
Holdinfo
Hold: 1416
Startdato: onsdag d. 22. april 2026
Slutdato: onsdag d. 22. april 2026
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 1 onsdag
Alle undervisningsgange
onsdag d. 22. april 2026 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 41, stuen
Tilmelding åbner 1/12 kl. 10 online