Ved professor, ph.d. Annamaria Giraldi, KU
Seksualitet er for mange en vigtig del af livskvalitet – også i den modne alder. I takt med at vi lever længere og sundere, spiller seksualitet en større rolle for mange ældre.
Forelæsningen sætter fokus på, hvad vi forstår ved seksualitet, hvordan den udvikler sig gennem livet, og hvilke biologiske, psykologiske og sociale faktorer der påvirker den og hvordan de spiller sammen.
Vi ser på typiske udfordringer og hvordan man kan arbejde med dem – med respekt for både nydelse og livserfaring.
Annamaria Giraldi er overlæge på Sexologisk klinik på Psykiatrisk Center København og klinisk professor på Københavns Universitet. Hun har siden studietiden i sin forskning beskæftiget sig med mekanismerne bag seksuelle problemer, sygdom og seksualitet og hvordan man behandler seksuelle problemer med fokus på hele mennesket. I sit kliniske arbejde arbejder hun med mænd, kvinder og par med seksuelle udfordringer.
Holdinfo
Hold: 1441
Startdato: mandag d. 19. oktober 2026
Slutdato: mandag d. 19. oktober 2026
Tidspunkt: Kl. 17:15 - 19:00
Varighed: 1 mandag
Alle undervisningsgange
mandag d. 19. oktober 2026 Kl. 17:15 - 19:00
Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 41, stuen
Pris: Kr. 200,-