- Forside >
- Program >
- Sundhed og psykologi >
- Sundhed >
- 1422
Sundhed
Slidgigt - årsager, symptomer og behandling (B)
Ved speciallæge, klinisk lektor og ph.d. Mogens Pfeiffer Jensen
Slidgigt, eller osteoartrose, er en sygdom, der opstår i takt med, at vi bliver ældre. Vi mister leddets brusk og knoglerne ændrer sig sammen med leddets andre strukturer. Slidgigt medfører smerter og nedsat funktion af leddet.
Denne forelæsning vil handle om disse forandringer, hvilke symptomer de giver, og hvordan man stiller diagnosen slidgigt. Forelæsningen vil også handle om, hvad man selv kan gøre, hvad lægen har at tilbyde af behandlinger, herunder medicinsk behandling, og hvad man kan gøre med kirurgi. Der vil blive mulighed for at stille spørgsmål.
Mogens Pfeiffer Jensen er lektor og ph.d. og har i mange år været overlæge på Aarhus Universitetshospital, senere på Rigshospitalet. Han har i lang tid arbejdet med gigt-behandling og gigt-forskning.

Holdinfo
Hold: 1422
Startdato: torsdag d. 9. oktober 2025
Slutdato: torsdag d. 9. oktober 2025
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 1 torsdag
Alle undervisningsgange
torsdag d. 9. oktober 2025 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: DTU, Bygning 208, Kemitorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 54 (byg. 208, st.)
Tilmelding fra 2/6 kl. 10Se mere