Kurv
0
Sundhed

Vi har haft vores tid Når de ældste afrunder livet

Ved adjunkt, ph.d. Stine Grønbæk Jensen, KU

I en tid hvor samfundets indsatser målrettet de ældste især handler om forebyggelse og behandling, som forlænger livet, vil denne forelæsning i stedet handle om de eksistentielle sider af livets uundgåelige afslutning.

På baggrund af en antropologisk undersøgelse belyses det, hvordan de ældste i vores samfund afrunder livet gennem helt konkrete handlinger og rutiner, men også gennem erindringer, tro og fantasi. Samtidig tegnes et billede af en nøjsom generation som er påfaldende pragmatisk og stilfærdig i deres tilgang til døden.

Gennem forelæsningen rejses spørgsmål om, hvad der har betydning i de sidste leveår, og om vi som samfund og mennesker mister noget i den ensidige stræben efter evig ungdom og det lange liv.

Forelæsningen er baseret på underviserens bog af samme titel som forelæsningen (Aarhus Universitetsforlag 2023).

Vi har haft vores tid

Holdinfo

Hold: 1440

Startdato: mandag d. 1. februar 2027

Slutdato: mandag d. 1. februar 2027

Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00

Varighed: 1 mandag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
mandag d. 1. februar 2027 Kl. 18:15 - 20:00

Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Scherfig, 1.sal (indgang via gården)

Pris: Kr. 200,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.