- Forside >
- Program >
- Tro og eksistens >
- 1328
Kærligheden til verden hos Grundtvig, Hannah Arendt og Hartmut Rosa
Ved lektor, ph.d. Anne Marie Pahuus, AU, og akademileder, cand.theol. Ingrid Ank, Grundtvig-Akademiet
Hvad vil det sige at elske den verden, vi er en del af, også når den forekommer vanskelig, fremmed eller truet? N.F.S. Grundtvig, Hannah Arendt og Hartmut Rosa giver os hvert deres bud på, hvordan vi kan forholde os til den verden, vi lever i.
For Grundtvig i 1800-tallet handlede det om glæden ved livet og det levende menneskelige fællesskab. Hos Arendt i 1900-tallet var fokus på ansvaret for at begynde på ny i en fælles verden. Og vor tids filosofiske superstjerne Hartmut Rosa pointerer vores mulighed for at stå i et levende resonansforhold til verden frem for blot at beherske og kontrollere den.
Denne aften taler filosof Anne Marie Pahuus og teolog Ingrid Ank om, hvad de tre tænkere kan lære os om kærlighed, fællesskab og det at høre til i verden.
Holdinfo
Hold: 1328
Startdato: onsdag d. 26. maj 2027
Slutdato: onsdag d. 26. maj 2027
Tidspunkt: Kl. 18:15 - 20:00
Varighed: 1 onsdag
Alle undervisningsgange
onsdag d. 26. maj 2027 Kl. 18:15 - 20:00
Sted: CSS, Gammeltoftsgade 15, 1355 Kbh. K Lokale: 35.-1.06 (bygning 35, kælderen)
Pris: Kr. 200,-