Kurv
0
Film, musik og teater

Mahlers sene symfonier

Ved cand.mag. og cand.mus. Kasper Rofelt

Gustav Mahlers (1860-1911) utrolige symfonier blev skabt i senromantikken, lige ved overgangen til den musikalske modernisme. Hans betydning for den symfoniske udvikling i det 20. århundrede kan næppe overvurderes. Med symfonier, der både stod med det ene ben i den ultra-romantiske verden og med det andet ben i den modernistiske lejr, skabte Mahler værker, der den dag i dag virker utroligt originale og moderne.

På dette weekendforløb gennemgår og lytter vi til Mahlers symfonier nr. 6-10 for at belyse, hvad der gjorde hans symfonier til noget helt særligt og hvorfor de stadig er relevante at lytte til i dag.

Indspilningerne er håndplukket fra underviserens egen samling.

Mahlers sene symfonier
Gustav Mahler. Foto: Moritz Nähr (1907)

Holdinfo

Hold: 1619

Startdato: lørdag d. 14. marts 2026

Slutdato: søndag d. 15. marts 2026

Tidspunkt: Kl. 10:15 - 16:00

Varighed: lør-søn

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
lørdag d. 14. marts 2026 Kl. 10:15 - 16:00
2. undervisningsgang
søndag d. 15. marts 2026 Kl. 10:15 - 16:00

Sted: Københavns Folkeuniversitet, Læderstræde 34, 2., 1201 Kbh. K Lokale: Auditoriet (2. sal)

Se mere

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.