Kurv
0
Kunst, arkitektur og design

Det brændende nu (B) Axel Salto i keramik og på papir

Ved mag.art. Lars Dybdahl

Kunstneren Axel Saltos verdenskendte keramiske værk udfoldede sig fra hans gennembrud i 1920’erne og frem til slutningen af 1950’erne. Hans samarbejde med tidens førende danske fabrikker, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Saxbo og Bing & Grøndahl, profilerede deres virksomhed i Danmark og udlandet og betød samtidig en berigelse af Saltos keramiske værker med nye glasurer på hans stentøj og ’bløde’ porcelæn. Men hvilke tanker og variationer i udtrykket udkrystalliserede sig i hans keramiske aktivitet – i de tre stile, han selv formulerede: den riflede, den knoppede og den spirende stil?

Salto arbejdede nu også med papir, og hans papirarbejde rummer både intense skitser til keramikken og en vidtfavnende produktion af grafisk kunst, iøjnespringende mønstre til tekstiler og forsatspapirer, hans bogdesign og eventyr for børn. Og som udgiver af kunsttidsskriftet Klingen (1917-1920) indtog Salto en nøgleposition i det modernistiske gennembrud i dansk malerkunst.

Det brændende nu (B)
Lars Dybdahl: Axel Salto – på papir (Strandberg Publishing, 2019)

Holdinfo

Hold: 1878

Startdato: torsdag d. 1. oktober 2026

Slutdato: torsdag d. 1. oktober 2026

Tidspunkt: Kl. 17:15 - 19:00

Varighed: 1 torsdag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
torsdag d. 1. oktober 2026 Kl. 17:15 - 19:00

Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 45, stuen

Pris: Kr. 200,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.