Sekretariatet er åbent mandag og onsdag kl. 12-15 for både personlig og telefonisk henvendelse.
Kurv
0
Kunst, arkitektur og design

Van Gogh - Værker og myter Værker og myter

Ved mag.art. Rasmus Chr. Olsen

Van Gogh – der som bekendt skar sit øre af og endte med at begå selvmord - var en af den tidlige modernismes vigtigste kunstnere, men også prototypen på den lidende, unge kunstner, der først blev berømt efter sin tidlige død. Men hvor mange af myterne er sande, og kan man virkelig se galskaben i hans værker? Rækken vil søge at gøre op med nogle af de mange myter og afdække, hvad vi egentlig ved om kunstneren.

Vincent van Gogh besluttede i ret sen alder, at han ville være kunstner. Han begyndte med brunt bondemaleri, men et ophold i Paris og mødet med impressionismen ændrede det. Han fandt impressionismen for let indholdsmæssig, men kunne bruge deres farver.

Hans ophold i Sydfrankrig 1880–90 indvarslede en helt ny epoke i kunsten. I sin næsten totale ensomhed lod han farven og penselstrøgene udtrykke sine sjælelige kvaler og foregreb dermed ekspressionismen.

Myterne om ham er mange: han skar sit øre af, eller gjorde han nu også det? Han begik selvmord træt på sjæl og legeme, eller var han nu også det, og gjorde han det?

 

Van Gogh - Værker og myter
Vincent van Gogh: Het gele huis, 1888

Holdinfo

Hold: 1813

Startdato: onsdag d. 6. maj 2026

Slutdato: onsdag d. 27. maj 2026

Tidspunkt: Kl. 10:15 - 12:00

Varighed: 4 onsdage

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
onsdag d. 6. maj 2026 Kl. 10:15 - 12:00
2. undervisningsgang
onsdag d. 13. maj 2026 Kl. 10:15 - 12:00
3. undervisningsgang
onsdag d. 20. maj 2026 Kl. 10:15 - 12:00
4. undervisningsgang
onsdag d. 27. maj 2026 Kl. 10:15 - 12:00

Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Lokale 3, 1.sal

Tilmelding åbner 1/12 kl. 10 online

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.