- Forside >
- Program >
- Natur og univers >
- 1512
De atlantiske havstrømme - på vej mod et tipping point?
Ved professor, ph.d. Peter Ditlevsen, NBI
Klimaet forandrer sig langsomt – indtil det pludselig går stærkt. Men hvornår har vi presset det for meget?
Den globale opvarmning bliver mere og mere tydelig med den stigende atmosfæriske CO2 koncentration. Hidtil har temperaturstigningerne været proportionale med udledningerne, men med den øgede temperatur risikerer klimaet at ramme tipping points, hvor klimaforandringerne løber løbsk.
Et muligt tipping point er et kollaps af den Atlantiske strøm, som Golfstrømmen er en del af. Det lune danske klima er forårsaget af den varme, som atlantstrømmen transporterer fra troperne til de nordlige breddegrader. Hvis den store radiator kollapser kan det skandinaviske klima komme til at ligne klimaet i Alaska, der ligger på samme breddegrad som Skandinavien, men ud til Stillehavet, som ikke har en tilsvarende varm strøm.
I forelæsningen vil professor Peter Ditlevsen beskrive klimaet, tipping points og risikoen for et kollaps af atlantstrømmen.
Han og professor Susanne Ditlevsen publicerede en artikel, der advarer mod et kollaps allerede i midten af dette århundrede. Nyheden gik verden rundt og blev bragt i mere end 2500 nyhedsmedier.
Holdinfo
Hold: 1512
Startdato: mandag d. 19. oktober 2026
Slutdato: mandag d. 19. oktober 2026
Tidspunkt: Kl. 17:15 - 19:00
Varighed: 1 mandag
Alle undervisningsgange
mandag d. 19. oktober 2026 Kl. 17:15 - 19:00
Sted: DTU, bygning 303A, Matematiktorvet, 2800 Kgs. Lyngby Lokale: AUD 43, stuen
Pris: Kr. 200,-