Kurv
0
Samfund

International morgen med Marcus Rubin: Israel

Ved lektor, ph.d. Liora Sion, KU

Næppe noget land har været mere i fokus internationalt i de senere år end Israel. Den jødiske stat har været omdrejningspunkt for en ophedet debat i årtier, men endnu mere efter Hamas’ terrorangreb 7. oktober 2023 og den efterfølgende Gaza-krig. I år skal der være valg i Israel, og måske kan det blive enden på premierminister Benjamin Netanyahus mangeårige regeringstid. Bliv klogere på Israel, zionisme og Mellemøsten med Liora Sion, der er født i Israel og lektor ved Københavns Universitet.


Om arrangementerne

Måske er menneskerettigheder, krigen i Ukraine, klimakrise, situationen i Gaza og Donald Trumps uforudsigelighed slet ikke de allervigtigste temaer for folk og politik alle steder på kloden? Måske er perspektivet på begivenhederne i andre lande helt anderledes end vores?

Der er risiko for at få morgenkaffen lidt galt i halsen, hvis du tager morgenmaden på Vor Frue Plads med Politikens Marcus Rubin hver fredag otte gange i foråret.

Bliv taget til et nyt land, når Rubin i samtale med en forsker drøfter, hvad der optager og bekymrer befolkningen dét sted, og hvordan de hastige magtforskydninger på verdensplan bliver aflæst og forstået på netop de breddegrader.

Prisen inkluderer en kop kaffe og en bolle med ost.

International morgen med Marcus Rubin: Israel
Foto: Arina Dmitrieva

Holdinfo

Hold: 1155

Startdato: fredag d. 10. april 2026

Slutdato: fredag d. 10. april 2026

Tidspunkt: Kl. 08:00 - 09:00

Varighed: 1 fredag

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
fredag d. 10. april 2026 Kl. 08:00 - 09:00

Sted: Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 København K Lokale: Festsalen, 1. sal

Pris: Kr. 150,-

Det maksimale antal der kan tilmeldes er 6

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.