Sekretariatet har åbent for telefonisk og personlig henvendelse mandag og onsdag kl. 12-15
Kurv
0
Litteratur og sprog

Forelæsning og filmvisning: Umberto Eco og hans bibliotek

Ved lektor em., mag.art. og cand.mag. Bo Tao Michaëlis

Umberto Eco er én af Italiens mest berømte forfattere og filosoffer. Med akademisk ballast bliver han i 1980 verdensberømt med bestselleren Rosens navn, hvori en munk dør under mystiske omstændigheder. Og allerede med det gennembrud etableres han som en sympatisk og intellektuel ordekvilibrist, der byggede bro mellem høj- og lavkultur, mellem middelalder og modernitet.

”Biblioteker er menneskets fælles minde,” siger mesterforfatteren i dokumentaren Umberto Eco – Mit italienske bibliotek, som vi efter Bo Tao Michaëlis’ forelæsning ser sammen. Med udgangspunkt i forfatterens omfattende bibliotek, der ved hans død bestod af over 30.000 titler, er dokumentaren en visuel rejse gennem bøgernes forunderlige univers.

Program
10.00-11.45 Forelæsning v/Bo Tao Michaëlis inkl. kort pause
11.45-12.15: Pause inkl. sandwich og kildevand
12.15-ca. 13.45: Visning af Umberto Eco – Mit italienske bibliotek (2022)

 

Forelæsning og filmvisning: Umberto Eco og hans bibliotek
Still fra filmen. Foto: Gentofte Kino Distribution

Holdinfo

Hold: 1719

Startdato: fredag d. 7. november 2025

Slutdato: fredag d. 7. november 2025

Tidspunkt: Kl. 10:00 - 13:45

Varighed: 1 fredag, 10.00-11.45 forelæsning, 11.45-12.15 forkost, 12.15-13.45 filmvisning

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
fredag d. 7. november 2025 Kl. 10:00 - 13:45

Sted: Gentofte Kino, Gentoftegade 39, 2820 Gentofte Lokale: Salen

Tilmelding fra 2/6 kl. 10
Bo Tao Michaëlis

Læs mere om
Bo Tao Michaëlis

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.